Piękne paznokcie często bardziej przyciągają oko, niż biżuteria.
Zadbane dłonie i paznokcie są atrybutem każdej kobiety, dzięki nim wyglądamy schludnie i elegancko. Czym w ogóle są paznokcie? Jest to naturalny wytwór naskórka, a razem z włosami, gruczołami potowymi i łojowymi należą do przydatków skóry. Paznokcie stanowią produkt rogowacenia naskórka. Warto wiedzieć, że siateczka naczyń krwionośnych znajdująca się pod płytką paznokciową odpowiedzialna jest za ich kolor. Zdrowe paznokcie są przeźroczyste lub o bladoróżowym kolorze, a dodatkowo powinny być twarde i mocne. Paznokcie statystycznie powinny rosnąć 0,1 mm na dobę, ale w miarę upływu lat szybkość wzrostu paznokci znacząco się zmniejsza. Istnieją również inne czynniki wpływające na wzrost płytki paznokciowej, należą do nich: ciąża, młody wiek, płeć męska, nadczynność tarczycy czy łuszczyca.
Co warto wiedzieć o paznokciach? Jaka jest ich budowa?
W budowie paznokcia możemy wymienić łożysko – jest to tkanka znajdująca się pod jego płytką. Odpowiada przede wszystkim za pobieranie niezbędnych substancji odżywczych ze skóry. Kolejna jest macierz zwana również korzeniem, zbudowana w całości z komórek macierzystych. W paznokciu odpowiedzialny za ochronę przed bakteriami, zanieczyszczeniami i mikroorganizmami jest obrąbek naskórkowy. Możemy także wyróżnić obłączkę paznokciową inaczej zwaną laluna oraz wolny brzeg paznokcia – który wychodzi poza opuszek palca. Natomiast tuż przy paznokciach znajduje się wał okołopaznokciowy, który chroni miękką część przed czynnikami zewnętrznymi.
Jakie są funkcje paznokci?
Podstawową funkcją jaką pełni paznokieć jest ochrona opuszka palca przed wszelkimi urazami i uszkodzeniami. Zdrowy i zadbany paznokieć pełni również funkcję estetyczną. Piękne manicure przyciąga oko i jest powodem do dumy wielu pań. Warto wiedzieć również, że paznokcie działają jak narzędzie umożliwiające precyzyjne chwytanie. Dodatkowo ich obraz jest ważny w diagnostyce różnych chorób. Gdyż zmiany w ich obrębie pozwalają na zdiagnozowanie chorób wewnętrznych organizmu. Dlatego też bardzo ważna jest obserwacja płytki paznokciowej, a każdą zmianę odbiegająca od normy warto skonsultować z lekarzem.