Kaligraficzne cięcie włosów. Obcinamy i zwiększamy objętość
Czym jest kaligraficzne cięcie włosów?
Obcinają tak nieliczni, ale już wkrótce może się to zmienić. Kaligraficzne cięcie włosów to rewolucja w nowoczesnym fryzjerstwie. Dotychczas do skracania długości kosmyków używano nożyczek, aż trudno było sobie wyobrazić, że można to robić w inny sposób. Niektórzy kaligraficzne cięcie nazywają największym fryzjerskim odkryciem w ostatnich latach, inni przełomem lub rewolucją. W Polsce ta technika nie jest jeszcze powszechnie stosowana, niewielu fryzjerów decyduje się na zmianę metody cięcia. Szkoda by było jednak nie wykorzystać takiej szansy, szczególnie że jest to zbawienie dla cienkich włosów.
Przycinać włosy jak łodygi kwiatów
Kaligraficzne cięcie może sprawić, że w najbliższym czasie z salonów znikną nożyczki fryzjerskie, które, jak powszechnie wiadomo, są atrybutem każdego fryzjera. Niemiecki fryzjer Frank Borman zaobserwował, że obcinając włosy po skosie, zwiększamy ich objętość. Łatwiej jest również je ułożyć, tworząc efektowną fryzurę nawet z najcieńszych włosów. Poprawia się także ich sprężystość. Kaligraficzne cięcie włosów ma także pozytywny wpływ na zdrowie włosa, zmniejszając tendencję do rozdwajania się końcówek. Kosmyki przycięte pod kątem skuteczniej chłoną składniki odżywcze zawarte w kosmetykach, przez co są lepiej odżywione.
Efekt ten osiągniemy, obcinając włosy pod kątem, podobnie jak przycina się łodygi kwiatów. Nożyczkami zawsze tniemy włosy na prosto, dlatego przy kaligraficznym cięciu zastępujemy je kaligrafem, który jest wynalazkiem znanego Ci już Frank’a Borman’a. Jak jednak sam przyznaje, nie ma jednej uniwersalnej zasady, która określałaby linię cięcia. Należy ją dostosować indywidualnie do rodzajów włosów klientki, zwracając uwagę na ich kształt, długość i grubość.
„Wieczne pióro” zamiast nożyczek
Frank Borman zadbał o najmniejszy szczegół. Nie tylko zaproponował rewolucyjną technikę cięcia włosów, która sprzyja zwiększaniu ich objętości, ale też stworzył narzędzie, przy pomocy którego można ją stosować. Kaligraficzne cięcie włosów to pożegnanie z klasycznymi nożyczkami fryzjerskimi. W ręce fryzjera trafia kaligraf, który w żaden sposób ich nie przypomina. Można uznać, że pomysłodawca wzorował się na wiecznym piórze. Ponieważ kaligraf znaczniej łatwiej jest pomylić z nim niż z fryzjerskimi nożyczkami. Posiada cienką ergonomiczną rączkę zakończoną zamkniętym ostrzem. Widząc go pierwszy raz, można się zastanawiać, w jaki sposób tak precyzyjnie tnie ludzkie włosy.
Fryzjerów pracujących z kaligrafem porównuje się do artystów, którzy rzeźbią we włosach, tworząc prawdziwe dzieło sztuki. Wymaga to ogromnego doświadczenia, precyzji i chęci doskonalenia swoich umiejętności. Aby wykonać kaligraficzne cięcie, trzeba podjąć naukę pod okiem wykwalifikowanego fryzjera w tej dziedzinie. W Polsce jest coraz więcej kursów i szkoleń fryzjerskich, które dają możliwość poznania tej techniki, zdobycia wiedzy na jej temat i praktycznych umiejętności. Pomimo to kaligraficzne cięcie jest w ofercie tylko nielicznych salonów fryzjerskich w naszym kraju.
Komu kaligraficzne cięcie?
Technika cięcia kaligrafem nadaje włosom objętości, przez co jest szczególnie polecana dla osób z włosami cienkimi. Kaligraficzne cięcie włosów można ponadto zaproponować paniom, które pomimo stosunkowo dobrze układających się włosów chcą nadać im sprężystości i jeszcze mocniej unieść je na całej długości. Ponadto kosmyki stają się bardziej miękkie, przez co łatwiej jest je ujarzmić. Niektórzy twierdzą, że fryzura na głowie tworzy się każdego dnia sama. Kaligraficzne cięcie również odżywia włosy, a więc sprzyja ich regeneracji. Wszelkie olejki i składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych lepiej wnikają w ich strukturę. Jest to doskonała propozycja dla pań, które szukają sposobu na piękne i zdrowe włosy, ale nie mogą im poświęcić zbyt wiele czasu.
Czy kaligraficzne cięcie włosów już wkrótce wyeliminuje z użycia klasyczne nożyczki? Na pewno w Polsce jest to wciąż nowość. Nie w każdym salonie w tak innowacyjny i skuteczny sposób nadaje się włosom objętości.
A Ty chcesz należeć do tego elitarnego grona?
Dodaj komentarz